Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
DoSTLaR
En son konular
» Bil Kiiii...
Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Icon_minitimePerş. Ağus. 13, 2009 3:59 am tarafından ALTIN_DAMLA

» Kopamam senden ....
Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Icon_minitimePerş. Ağus. 13, 2009 3:55 am tarafından ALTIN_DAMLA

» Korkmuyorum Seni SEVMEKTEN ....
Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Icon_minitimePerş. Ağus. 13, 2009 3:39 am tarafından ALTIN_DAMLA

» hasret koydum adini
Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Icon_minitimeÇarş. Ağus. 12, 2009 12:31 am tarafından DeLiYaR

» Polİtİka neymİŞ:))))
Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Icon_minitimeÇarş. Ağus. 12, 2009 12:27 am tarafından DeLiYaR

» Knorr üniversite harcı
Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Icon_minitimeÇarş. Ağus. 12, 2009 12:18 am tarafından DeLiYaR

» Rakım
Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Icon_minitimeÇarş. Ağus. 12, 2009 12:16 am tarafından DeLiYaR

» Bendeniz-GÜVENDIGIM DAGLARA KAR YAGDI
Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Icon_minitimePaz Ağus. 09, 2009 2:10 pm tarafından DeLiYaR

» Bendeniz - CUMADAN PAZARA
Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Icon_minitimePaz Ağus. 09, 2009 2:08 pm tarafından DeLiYaR

» Atiye Deniz - Salla Yeni Klip 2009
Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Icon_minitimePaz Ağus. 09, 2009 2:06 pm tarafından DeLiYaR

Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 23 kişi Salı Mayıs 09, 2023 11:28 pm tarihinde online oldu.
En iyi yollayıcılar
DeLiYaR (1198)
Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Vote_lcapKadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Voting_barKadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Vote_rcap 
CaRe (290)
Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Vote_lcapKadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Voting_barKadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Vote_rcap 
ALTIN_DAMLA (162)
Dream_GiRL (40)
GÜLNuR (37)
[ oLci ] (23)
BaRoNeS (10)
MeNeKSe (2)
can_erdi (1)
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

DeLiYaR

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
FLaTCaST
FLaTCaSTDeSTeK_ToPLiST
Flatcast Destek - Toplist
MiSaFiR
Design Logos
ONLiNe RaDYo

Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor

YazarMesaj
CaRe

CaRe

cizgi resim : Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Bitchslap
Kadın Mesaj Sayısı : 290

Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Empty
MesajKonu: Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor   Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor Icon_minitimeÇarş. Mayıs 06, 2009 12:33 pm

İnsanlar oyunlarda ve sanal dünyada gerçek dünyada eksik olan şeyi arıyor. Bu bazen güç, bazen şiddet, bazen de "ilgi" olabiliyor... Henüz 21 yaşındaki üniversite öğrencesi Ezgi Elif İnceleme, yaklaşık dokuz yıldır internet üzerinden veya bilgisayarından oyun oynuyor. "Bulduğum her fırsatta bilgisayar başındayım" diyor. Ailesinin sık sık bilgisayarın başından kalkmasını söylediğinden bahsediyor ve ekliyor: "Eğer bir işim varsa onu yapıp oyuna o şekilde devam ediyorum. Arkadaşlarımı oyun için ihmal etmiyorum. Bu bir oyun sonuçta." Türkiye'de 16 milyon internet kullanıcısı var. Kadınların üçte biri interneti sürekli kullanıyor. Daha çok alışveriş, sohbet, sağlık sayfalarında gezinti yaparken, dijital oyunlara duydukları ilgi de gittikçe artıyor. Her şeyin sanal olduğu bir dünyaya gerçek bir bağımlılık duyulması kulağa biraz ürkütücü gelse de, kadınlar iki dünya arasındaki dengeyi erkeklere oranla daha kolay kurabiliyor. Ancak yine de kendilerini oyunlardaki karakterlerin yerine koymak insanları kadın - erkek demeden mutlu ediyor. Çünkü sanal dünyada seçme şansınız var. Oyuncu kendini yoktan var ediyor. Amerikalı siber-psikolog Dr. Kimberly Young'a göre, kadınlar kişinin gözünden gören oyunları pek tercih etmiyor. Onlar erkekler gibi güç, egemenlik ve şiddet peşinde değiller. Bu nedenle oyunlar da daha çok erkeklerin ilgi alanlarına göre tasarlanıyor.

OYUNDA TANIŞTI, ÂŞIK OLDU EVLENDİ, ŞİMDİ BOŞANIYOR
Oyun bağımlılığı, psikiyatristler tarafından bağımlılık ölçütleri içinde inceleniyor. Bu ölçütler de biyolojik olarak erkeklerin bağımlılığa daha yatkın olduğunu gösteriyor. Cinsiyet, bağımlılıkların türleri ve şiddeti hakkında belirleyici olabiliyor. Cerrahpaşa Üniversitesi'nden Prof. Dr. Müfit Uğur'a göre ise, kadın erkek fark etmiyor. Duygusal yönden kim çok yüklü olursa bunu dışa vuracak alan arayış içerisine ilk o giriyor. Eğer hislerini aktaracak gerçek bir kanal bulamazsa bunu sanal ortamda gerçekleştiriyor. Kadınlar daha birebir ifade yöntemlerini seçerken, erkekler oyun, kumar gibi daha rasyonel seçeneklerle ilgileniyor. Uğur'a göre entelektüel kapasite de oldukça önemli. Birey, entelektüel açıdan ne kadar zayıfsa o kadar ham ve gelişigüzel davranışlar sergileyebiliyor. Ezgi'nin sözleri bu noktada öne çıkıyor: "Beni kişisel olarak olumsuz etkilemiyor çünkü ben buna izin vermiyorum." Benzer ifadeleri, Cyberlig'de çalışan ve kendisi de iyi bir Counter Strike oyuncusu olan Damla Pınar Gök de kullanıyor: "Hobisi film izlemek olan birinden oyun oynayanın bir farkı yok. Oyun aracılığı ile stres atıyorum, arkadaşlıklar kuruyorum." Öyle ki, bir arkadaşının Starwars Galaxies oyunu aracılığı ile İsveç'ten başka bir oyuncu ile tanıştığını anlatıyor. Genç adam, Türkiye'ye, oyunda tanıştığı kadını görmeye geliyor ve birbirlerine âşık olup evleniyorlar. Ancak şu anda İsveç'te yaşayan çiftin mutluluğu kısa sürdü boşanıyorlar. Bu tip istisnaların söz konusu olabileceğini ifade eden Balıklı Rum Hastanesi Bağımlılık Bölüm Şefi Dr. Yasin Genç'in işaret ettiği gibi oyun evliliği çabuk bitti.

Kadın, erkek gibi bağımlı olmuyor
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Erkek - kadin
» Erkek gibi-Gökhan Yavuz // DeLiYaR
» Sensiz olmuyor
» Bir kadın, altı rol...
» KADIN NEDİR?